stajnia jutrzenka

Pierwszy koń pojawił się u nas w 1998 roku. Na początku plany były skromne: 2, może 3 konie do rekreacji, nim się jednak obejrzeliśmy małe stadko zmieniło się w poważną hodowlę z dużymi aspiracjami.

Nasza stajnia zajmuje się przede wszystkim hodowlą koni trakeńskich. Powodem wyboru właśnie tej rasy jest niepodważalna dzielność i piękno tych zwierząt, a także fakt, że Władysław Skurjat, ojciec Zofi Gos, podczas II wojny światowej jako ułan dosiadał właśnie trakenów i, jak twierdził, zawdzięczał im życie.

Podstawę w tuczeńskiej hodowli stanowią bardzo dobre matki reprezentujące rodziny Jolantiny, Konchy, Korsyki, Fatmy, pochodzące z renomowanych polskich stadnin tj. SK Liski, SK Rzeczna, SK Kadyny. Ogiery dobieramy bardzo rygorystycznie. Posiadamy własnego licencjonowanego ogiera pełnej krwi angielskiej Winowrd (po Neshad od Weinrebe) sprowadzonego z Niemiec po udanej karierze wyścigowej, natomiast w latach 2008 i 2009 stacjonował u nas doskonały Aktyw (po Agar od Agneda) z SO Kętrzyn.

Mimo krótkiego stażu, nasza hodowla ma już na koncie niewielkie sukcesy, jak min. 8. miejsce klaczy Juka (po Winword xx od Justa) na MPMK-B 2008 w kategorii koni 6-letnich, czy 2. miejsce jej siostry Jutrzenki na Czempionacie Polski Koni Trakeńskich w 2006 roku w kategorii klaczy 2-letnich.